İlyas Temel ŞAFAK

Öğretim Görevlisi

“DARICA, BİR İKİ YIL İÇİNDE ÇOK GÜZELLEŞTİ”

“DARICA, BİR İKİ YIL İÇİNDE ÇOK GÜZELLEŞTİ”

Darıca Gebze’nin geçmişte en şirin beldelerinden biriydi.

Kademe kademe statüsü değişti, bugünlere geldi.

87 yıl öncesine kuşbakışı göz attığımızda bakın nasıl bir tablo ile karşılaştık.

Akşam Gazetesi muhabiri Ragıp Kemal Cantürk’ün 09 Temmuz 1935 tarihli Akşam Gazetesi “Anadolu’da Akşam” köşesinde “Darıca, bir iki yıl içinde çok güzelleşti” başlıklı yazısında dikkat çekici bilgiler yer alıyor.

Her gün İstanbul’a vapurla seyahat imkânı, yenilenen belediye seçimleri, meşhur barbunyaları ile güzelleşen Darıca’yı Cantürk’ün kaleminden okuyalım.

DARICA, BİR İKİ YIL İÇİNDE ÇOK GÜZELLEŞTİ

            “Gebze’ye gelmişken onun tanınmış bir nahiye merkezi olan Darıca’yı da görmeden geçemedim. İstasyona 3½ kilometrelik bir şose ile bağlıdır. Her saat ve her dakikada otobüs ve otomobiller işleyip dururlar ve 10 kuruştan yirmi beş kuruşa kadar müşteri taşırlar. Denizden de İstanbul’a her gün bir vapur vardır. Bu yakınlarda Gebze’ye kadar Banliyö hattının açılması ve İstanbul’a gidip gelmenin 35 kuruşa indirilmesi bu havaliyi canlandırmağa başlamıştır. Gelecek yıl buranın ilkokul mezunları Kadıköy ortaokuluna devam için fırsat bulabileceklerinden dolayı çocuk velileri şimdiden düğün ve bayram yapmakta ve bayındırlık bakanlığına dualar etmektedirler.”

Yazının tamamını okumak için https://bit.ly/3llAvtf
* Gebze Gazetesi 13 Mayıs 2022 tarihli köşe yazısı

Loading