İlyas Temel ŞAFAK

Öğretim Görevlisi

“İLK ÇİMENTO FABRİKASININ KURULDUĞU KÖY”

“İLK ÇİMENTO FABRİKASININ KURULDUĞU KÖY”

> 30 Mart 2014 seçimleri sonrası idari yapısı mahalleye dönüştürülmüş fakat Gebzeliler için şirin balıkçı köyü olarak birikmiş güzel anılarıyla hafızalardaki özel yerini koruyan Eskihisar

> Dönemin özellikle gezi yazılarıyla tanınan muhabiri Ragıp Kemal Cantürk’ün 14 Mart 1934 tarihli Akşam Gazetesi “Anadolu’da Akşam” köşesinde “İlk çimento fabrikasının kurulduğu köy” başlıklı yazısında kuşatıcı bilgiler yer alıyor.

>Bu yazıyı görsellerle de destekleyerek yakın plana almak istiyorum.

Bakın Cantürk o yıllardaki Eskihisar’ı kalemiyle nasıl resmediyor.
ESKİHİSAR ÇOK ŞİRİN BİR YERDİR, FABRİKA İYİ ÇALIŞIYOR

“Karadan ve denizden İzmite gelip giderken uzaklarda bir kale ve onun dibinde de kendi halinde bacalarından duman tüten bir köy görmekteydim. Kaç defa şuraya gideyim dedimse de bir fırsatını bulamamıştım. Bu defaki Gebze seyahatimde zuhur eden (ortaya çıkan) güzel bir fırsattan istifade ederek çimento fabrikaları muhasiplerinden Nuri beyle birlikte buraya geldim.

Gebze’nin 6½ kilometre mesafesinde ve deniz kenarında kurulmuş olan bu köye Eskihisar diyorlar. Burası Sultan Orhan zamanında fethedilmiş ve Çelebi Sultan Mehmet zamanında da bir kale yapılmıştır ki kale bedenleri ile burçları hâlâ sapasağlam durmaktadırlar. Bu köy cidden şirin ve manzarası pek hoştur.
Buralardan gelip geçen bir insanın gözleri ve kalbi buraya takılmadan geçemez!”

Yazının tamamını okumak için https://bit.ly/3xSKLk7

* Gebze Gazetesi 26 Nisan 2022 tarihli köşe yazısı

 


Loading