İlyas Temel ŞAFAK

Öğretim Görevlisi

GEBZE’NİN DERTLERİ MEKTUBA DÖKÜLMÜŞ!

GEBZE’NİN DERTLERİ MEKTUBA DÖKÜLMÜŞ!

 87 yıl önceki Darıca’dan haberleri okumuştuk.

Peki, aynı yıllarda Gebze’nin durumunu da merak ettiniz mi?
Gezgin muhabir Ragıp Kemal Cantürk’ün 30 Eylül 1935 tarihli Kurun Gazetesi “Ülkemizde” köşesinde “Gebze’den Mektup” başlıklı yazısında Gebze’nin dertleri dikkat çekici şekilde kaleme alınmış.
Sinop’un Gerze ilçesi ile olan isim benzerliğinden dolayı adının Kirazlık olmasının ve Kocaeli yerine İstanbul’a bağlanmasının gerekliliği okuyuculara hoş cümlelerle aktarılmış.
Büyük mahallelerinden birine ismi de verilen dönemin Kaymakamı Osman Yılmaz’ın kısa sürede yaptığı etkili ve güzel hizmetlere karşılık Gebzelilerin gösterdiği sevgiden de bahsedilen yazıda ilçenin dertleri bakın nasıl anlatılmış:

GEBZE’DEN MEKTUP
“İşte bir ad ki tamamı ile Gerze’ye benzemektedir. Farkları yalnız (B) ile (R) harflerindedir. Başlangıçları ile bitirimleri bir olduğundan buraya gelecek mektuplar ufak bir dikkatsizlikle Gerze’ye ve Gerze’ye gidecek olanlar da buraya gelmektedirler.
 Bu yanlışlıklar yüzünden birçok zararlar husule (meydana) geldiğini söylüyorlar. Bilhassa mahkeme istinabelerinde (hukuki yardımlaşmalarda) bu yanlışlıklar pek fena izerler (izler) bırakmaktadır. Onun için buraya (Kirazlık) adı verilmiş olsaydı daha muvafık (uygun) olurdu, çünkü kirazın âlâsı buralarda çıkmaktadır. Gerçi Gebze, tarihi bir isim olsa bile, bu gibi yanlışlıkların önüne geçebilmek için fedakârlık yapmak gerektir.”

>> Yazının tamamını okumak için https://bit.ly/3Nz9oqD
* Gebze Gazetesi 25 Mayıs 2022 tarihli köşe yazısı

** Yazıdaki fotoğraflar, ESKİ GEBZE FOTOĞRAFLARI grubumuzdaki paylaşımlardan alınmıştır. 🙏

Loading