İlyas Temel ŞAFAK

Öğretim Görevlisi

YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜM BAŞKANLIĞI’NDAN LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİNE MEKTUP

 

Sevgili arkadaşlar;

Lojistik Programı’mızı tercih ederek aramıza hoş geldiniz, sizleri tebrik ediyor başarılı bir üniversite hayatı diliyoruz. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR’ın da sizlere olan mesajında belirttiği gibi üniversitemizin “Değer Üreten Üniversite” felsefesi ve “Öğrencilerimiz Varlık Sebebimizdir” temel hizmet prensibi, misyon, vizyon ve temel değerleri ışığında eğitim – öğretim faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Bildiğiniz gibi tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren COVİD – 19 Küresel Salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Yüksek Öğretim Kurumu tavsiye kararları ile üniversitemizdeki yetkili kurul ve komisyonları salgının Ülkemiz ve şehrimizdeki mevcut durumu, ulaşım ve barınma gibi birçok faktörü göz önüne alarak detaylı değerlendirmeler yapılmış; yapılan Senato toplantısında sizlerin sağlığını göz önünde bulundurarak bölümümüzün/programımızın 2020 – 2021 Akademik Yılı Güz Dönemi Eğitim – Öğretim faaliyetlerini uzaktan eğitim yöntemi ile sürdürmesine karar verilmiştir. Sizleri meslek yüksekokulumuzda görmeyi ve yüz yüze eğitim imkânı sunmayı çok arzu etsek de sağlımızı tehdit eden toplumsal yaşamı da olumsuz etkilen salgın sürecini ilgili kurum ve komisyonların rehberliğinde alınan tedbirlere uyarak bu süreci birlikte aşacağız.

5 Ekim de başlayacak uzaktan eğitim süreciyle ilgi belirlenen uygulama esaslarından bölümümüzle ilgili olan maddeler aşağıda sıralanmıştır:

v  Uzaktan eğitim ile yürütülecek dersler tamamıyla senkron (eş zamanlı/ canlı bağlantı) olarak gerçekleştirilecektir.

v  Uzaktan eğitim ile yürütülecek dersler, öğretim elemanlarımız tarafından yerleşkemiz sınıfları ve ofislerinde üniversitemiz alt yapısı ve internet imkanları kullanılarak yürütülecektir.

v  Uzaktan eğitimde bir ders saati 30 dakika olarak belirlenmiştir.

v  2020 – 20201 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi için kayıt dondurma talebinde bulunacak öğrencilerimizin, kayıt dondurma talep dilekçelerinin açıklama/gerekçe kısmına Covid-19 salgını yazmaları yeterli olacaktır. Kayıt dondurabilmek için dilekçe ekinde sunulan sağlık durumu, gelir durumu, çalışma belgesi gibi belgeler istenmeyecektir.

Üniversitemizde salgın sürecinde 2019 – 2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi Eğitim – Öğretim faaliyetleri senkron ve asenkron olarak tamamlanmış olup; yeni başlayacağımız eğitim – öğretim döneminde gerek alt yapısal gerekse müfredat güncellemeleri ile sizlere bu süreci en verimli şekilde geçirmeniz için akademik ve kişisel gelişiminize katkı sunmak amacıyla planlamalarımızı ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Geçtiğimiz yıl konferanslarla başlayıp senkron devam ettiğimiz sektör temsilcileri ile öğrenci buluşmalarını uzaktan eğitim sürecini fırsata çevirerek sürdürmeyi planlıyoruz. Ayrıca gerek mesleki gerek toplumsal yaşamdaki gelişmeleri, değişimleri takip etmek yerine akıllıca planlamanız için öncü olarak müfredatımızda var olan Gelecek Tasarımı dersi gibi yapmış olduğumuz müfredat güncellemeleri ile lojistik sektörüne daha nitelikli eleman yetiştirmek amacı ile çağın gereklerine ve sektörün beklentilerine uygun olarak yoğun İngilizce derslerine ek olarak Çince ve Rusça dersleri; üniversite kültürüne adaptasyon ve oryantasyon sürecinizi daha sağlıklı şekilde geçirmeniz ve henüz yolun başındayken kariyer planlamanıza yardımcı olmak amacıyla Üniversite Kültürü ve Kariyer Planlama dersi, sektördeki trendler dikkate alınarak çevreye saygı bilinciyle Sürdürülebilir ve Yeşil Lojistik, küresel önemi giderek artan Enerji Lojistiği,  yaşanan salgın sürecinde de önemi çok daha fazla vurgulanan Sağlık Lojistiği, yapılan iş ve işlemlerin hukuksal bağlamının da  kavranabilmesi için Lojistik ve Taşımacılık Hukuku gibi güncel dersler eklenmiştir. Tüm çalışmalarımızı sizlere en iyi faydayı sağlamaya yönelik olarak sürdürmekteyiz.

Yüz yüze öğrenmenin yerini tutmasa da bu süreci avantaja çevirebilmeniz için sizlere aşağıda sıraladığımız tavsiyelerimizi uygulamanızı öneririz.

v  Öncelikle üniversitemizin ve meslek yüksekokulumuzun web sayfalarını ve sosyal medya sayfalarını takip ediniz. Ayrıca akademik takvimi incelemeyi ve takip etmeyi unutmayınız.

v  Evinizde çalışma ortamı oluşturun. Çalışma alanınız ve dinlenme alanınız arasında mümkün olduğunca fiziksel sınır olması motivasyonunuzu sağlamanıza yardımcı olabilir.

v  Ders planınıza uygun çalışma takvimi hazırlayın. Ders içerikleri ve haftalık işlenecek ders konuları Bologna sayfamızda ve ilk derslerde sizlerle paylaşılmaktadır. Bu izlencelere göre ön hazırlık ve tekrar planlaması yapmanız konuların anlaşılması için faydalı olacaktır.

v  Derslerinizi canlı (senkron) [dersiniz asenkron (kayıttan)ise dersin yüklendiği gün takip etmeye özen gösteriniz] takip ederek; aktif katılım göstermeye gayret ediniz. Ayrıca, düşüncelerinizi ve sorularınızı sanal ortamda söz isteyerek ya da yazarak ifade etmek, sınıf ortamında yüz yüze paylaşmaktan daha rahat gelebilir. Öğretim elemanlarına mail adreslerinden, akademik sayfalarından ve kampüs bilgi yönetim sisteminden mesaj ve mail yöntemleriyle (öğretim elemanlarının mail adreslerine KMYO web sayfasından ulaşabilirsiniz) iletişim kurabilirsiniz. Ders saatlerinde dikkatinizin dağılmasını en aza indirmek için telefonunuzu bir kenara bırakmak, mesajlardan ve sosyal medyadan gelen bildirimleri ve alakasız web sayfalarını kapatmak önemlidir. Canlı dersler sırasında not almak, dikkatinizi ders içeriğine yönlendirmenize yardımcı olabilir.

v  Derslerinizle ilgili kaynaklara YÖK Dersleri Platformu’ndan ulaşabilirsiniz. (https://yokdersleri.yok.gov.tr/)

v  Kitap okumaya mutlaka zaman ayırmanızı, sektörle ilgi sosyal medya sayfalarını ve yayınları takip etmenizi öneririz.

v  Salgınla ilgili stres yaşayan arkadaşlar Kızılay tarafından hazırlanmış olan stresle başa çıkma broşürünü inceleyebilirler (https://www.kizilay.org.tr/corona/dosya/37-stresle_basa_cikma_brsr.pdf).

Siz öğrencilerimizin, öncelikle kendinizi, sevdiklerinizi ve başkalarını korumaya özen göstererek, yeni öğrenme ortamını eğlenceli bir formata da çevirerek, uzaktan eğitimden en yüksek fayda sağlamaya yönelik bir motivasyon sergileyeceğinizi düşünüyoruz.

Sağlıklı günler dileriz.

YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜM BAŞKANLIĞI


http://kmyo.duzce.edu.tr/Duyuru/d3da/yonetm-ve-organzasyon-bolum-baskanlgndan-lojstk-ogrenclerne-mektup

Rektörümüzden Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerimize Tebrik Mesajı

Loading