İlyas Temel ŞAFAK

Öğretim Görevlisi

“GEBZE BELEDİYESİ’NDEN ŞİKÂYET”

14 Mart 2022 tarihinde Gebze Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazısı

“GEBZE BELEDİYESİ’NDEN ŞİKÂYET”

“Belediye demek, memleketin tenvirat (aydınlatma), tanzifat (temizlik) ve buna mümasil (benzer) işleri ile uğraşmak için kurulmuş bir teşekkül demek değil midir?… Halkın zevkini kendi istediğine göre tanzim etmek isteyen belediyenin dikkat nazarını çekmenizi rica ederim.”

Gebze’nin konu edildiği eski gazetelerdeki haberleri derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Yukarıda alıntılama yaptığım içerik, 15 Ağustos 1936 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nden. “Cumhuriyet Halk Sütunu” başlığı altında, çeşitli şehirlerden gelen mektuplar yayınlanıyor. “Gebze Telgraf Memuru Halid” imzası ile gönderilen şikâyet mektubu dikkatimi çekti. Bu şikâyet içeriğinden hareketle, Gebze Belediyesi ile ilgili o yıllardaki haberleri derledim ve istifadenize sunmak istedim.

Önce şuradan başlayalım. Şikâyet mektubunu gönderen telgraf memuru hiç de yabancı biri değil. Gebze’nin eski esnaflarından ve çoğumuzun müşterisi olduğu Demir Market’in bugünkü işletmecileri Cemal, Tuncer ve Tamer Demir’in amcaları, bazılarınızın market içerisinde bile duymuş olabileceği şen kahkahaları ile hatırlayabileceği rahmetli Halit Demir.


Halit Amca, telgraf memuru olan babası Cemal Demir’den mesleği ve memuriyeti devralmış. Gebze, Darıca, Şereflikoçhisar’da görev yapmış ve Gebze PTT Müdürü olarak memuriyetini tamamlamış. Çocukluğumdan, sevgisi ve şakaları ile aklımda kalan kıymetli büyüklerimdendir.

Yazının devamı için tıklayınız.

Diğer Link http://www.gebzegazetesi.com/genel/gebze-belediyesinden-sikyet-h42406.html

Loading